Güncelhaberler.com da Psikoteknik

Sürücülere Psikoteknik Muayene / Güncelhaber.com

Güncel Haber Psikoteknik MuayeneYolcu ve eşya taşımacılığı yapan sürücülere psikoteknik muayene zorunluluğu geliyor. Gelecek yıldan itibaren sürücülerden 5 yılda bir psikoteknik muayene raporu isteyecek.25 Şubat 2009'dan itibaren yönetmeliğin ilgili maddesine göre, sürücülerin yolcu ve eşya taşımacılığına ait taşıtlarda çalışabilmesi için sürücü belgesine sahip olmalarının yanı sıra, yolcu taşımacılığında en az lise, eşya ve kargo taşımacılığında ise ilköğretim okulu mezunu olmaları gerekiyor. Yönetmelik, sürücülerde sağlık açısından da bazı düzenlemeleri içeriyor.

Buna göre, sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her 5 yılda bir almaları öngörülüyor. Rapor almak isteyen sürücüler psikiyatr tarafından 1 saat muayeneden geçirilecek. Sürücünün algılama bozukluğu ve madde bağımlılığı olup olmadığı, bilincinin açıklığı, davranış biçimleri uzman hekim tarafından incelenecek.

Yapılan denetimlerde, psikoteknik muayene raporları bulunmayan sürücülere idari para cezaları uygulanacak. Öte yandan, psikoteknik muayenenin nasıl yapılacağına ilişkin usuller ise henüz net olarak belli değil. Psikoteknik muayene raporlarının dikkat, refleks değerleri gibi pek çok unsuru içermesi gerektiği, sağlıklı bir raporun ancak bu şekilde oluşturulabileceği belirtildi.

ALG Psikoteknik

ALG Psikoteknik Cihazı
Türkiye'de en yaygın
kullanılan test cihazıdır.
Özel merkezlerde 94 adet
Bayilerimizde 46 adet
TSK da 68 adet
A.B.B. EGO 4 adet
tir.

%100 MİLLİ üretim,
%100 Türk sürücü
norm'u ile geliştirilmiş
tek cihazdır ve
Yeni yönetmeliğe
%100 uygun
Test cihazı dır.

facebook resim

Dikkat!!

Psikoteknik degerlendirme
test süresi kanunen en az
1 saattir. 1 saatin altında
yapılan testler dogruyu
yansıtmamakta olup
geçersiz testlerdir.

sagmune_dikktresm

Bu web sayfasının bütün hakları saklıdır.
İzinsiz kopyalanamaz. 2007 ©