Psikoteknik Nedir?

Sürücülere "psikoteknik" uygulaması başlıyor. Nedir bu psikoteknik? Nerelerde yapılıyor? Nasıl bir testtir? ALG Psikoteknik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güzel, bu sorulara yanıt veriyor.

Özetle; Psikotenik sürücülerde psikomotor becerilerinin ölçülmesidir, yani bir sürücünün araç sürebilmesi için gerekli beceriye sahip olup olmadığının değerlendirilmesidir.

4925 Sayılı Karayolları Taşıma Kanunu kapsamında, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36.Maddesi "d" bendince ticari amaçlı araç kullanan tüm sürücülerin her 5 yılda bir yenilemesi gereken "psikoteknik değerlendirme raporu", 2918 sayılı trafik kanunu kapsamındaki 4 sayılı cetvelle belirlenen özelliklere sahip merkezlerde , yine 4 sayılı cetvelle belirlenen testlerin uygulandığı "psikoteknik değerlendirme raporu" denetiminin, Şubat ayı sonu itibariyle uygulanmaya başlanması düşünülüyor..

Psikoteknikten herkes geçemiyor!

ALG Psikoteknik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güzel, "Yüzde 3 gibi geçemeyen bir kesim var. Biz bugüne kadar 30 bin rapor verdik ama bizim dışımızda 250 bin civarında rapor verildi" dedi.

ALG Psikoteknik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güzel ile söyleşimizin ikinci bölümünde farklı konuları ele aldık. Güzel, değerlendirmeler sırasında "testlerden" geçemeyen bir gurubun da bulunduğuna dikkat çekerek, "Yüzde 3 gibi bir kesim var. Bunlar çok riskli olanlardır" dedi. Ali Güzel, Taşımacılar okurlarının bilgilenmesi amacıyla "Psikoteknik" ile ilgili sorularımızı yanıtlamaya devam etti:Transport Aktüel Dergisi

Haziran 2007 / Sayı 38

"Psikoteknik Testler Yaygınlaşacak"
Sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan yeterliliklerinin ölçülmesi üzerine çalışmalar yapan ALG Psikoteknik, yasalar çerçevesinde aranacak psikolojik değerlendirmelerin testlerini, en son teknoloji ürünü cihazlarla gerçekleştiriyor.

Kobi Girişim Dergisi

YATIRIM YAPILABİLECEK İLK 100
KURULUŞ İÇERİSİNDE GÖRÜLEN
ALG PSİKOTEKNİK ;basında alg psikoteknik haber
Tüm donanımlar dahil "95 Bin YTL'ye
Psikoteknik Merkezi Kurun"Ticari araç
sürücüleri, 2007 sonundan itibaren her
5 yılda tekrarlanmak üzere psikoteknik
merkezlerinden yeterlilik belgesi almak
zorunda. Bu merkezleri kuran firmalardan
biri de ALG Psikoteknik.

Sabah Gazetesi

13 Ekim 2007 Cumartesi

"Şoför olmanın yolu rampadan değil sanal alemden geçecek"
Ticari araç şoförlerine 2008'de yetki belgesi zorunluluğu geliyor. Belge verme yetkisi olan ALG Psiko-Teknik'in patronu Güzel, bu belgenin kazaları yüzde 25 azaltacağını savunuyor..

Zaman Gazetesi Pazar Eki

Sayı 21 Bölüm Aktüel
HAKAN YILMAZ

"Trafik kazalarının yüzde 97'si sürücü hatasından kaynaklanıyor
Kazadan önce son çıkış: Psiko-teknik"

Karadeniz Gazetesi

ALG Psikoteknik şimdi Trabzon'da.
alg psikoteknik karadeniz gazetesiTrabzon'da bir ilk olan ALG Psikoteknik Eğitim Merkezi, Bakan Özak'ın da katılımıyla hizmete açıldı.

TRABZON- Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon'da bir ilk olan ALG Psikoteknik Değerlendirme Merkezinin açılışını yaptı.

Mazlum Koloğlu'nun sahibi olduğu merkezin açılışına Bakan Özak'ın yanı sıra çok sayıda üst düzey bürokrat katıldı. Açılış kurdelesini kesen Özak, böyle bir merkezi Trabzon'a kazandırdığı için şirket sahibi Koloğlu'na teşekkür etti.

TÜBİTAK - ODTÜ - BİLTEN proje desteği ile geliştirilmiş Türk sürücü norm değerlerine sahip tek yerli üretim PDS cihazı olan 1 adet Trafikent PDS'nin de bulunduğu merkezde, ayrıca Psikolog Esra Alemdaroğlu ve Psikiyatrist Dr. Osman Açıkbaş'tan oluşan heyet, problemli sürücülere psikolojik destek verecekler.

Haber 7

Rampayı değil sanalı geçince şöför olacak.. 13 Ekim 2007

alg psikoteknik haber 7Ticari araç şoförlerine 2008'de yetki belgesi zorunluluğu geliyor. Belge verme yetkisi olan ALG Psiko-Teknik'in patronu Güzel, bu belgenin kazaları yüzde 25 azaltacağını savunuyor..

Türkiye'deki trafik kazalarında, her yıl 10.5 milyar dolarlık maddi hasar meydana geliyor. Buna 1.7 milyar dolarlık devlet yükü de eklendiğinde rakam 12 milyar doları buluyor.

Medya Trabzon

alg psikoteknik medya trabzonAçık Tesise Kurdela Kesmek Moda Oldu... 5Kasım 2007
Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Trabzon'da bir ilk olan ALG Psikoteknik Değerlendirme Merkezinin açılışını yaptı. Mazlum Koloğlu'nun sahibi olduğu merkezin açılışına Bakan Özak'ın yanı sıra çok sayıda üst düzey bürokrat katıldı.

Açılış kurdelesini kesen Özak, böyle bir merkezi Trabzon'a kazandırdığı için şirket sahibi Koloğlu'na teşekkür etti.

Otohaber

Ticari araç sürücüsüne psikoteknik test

Türkiye'de her yıl gerçekleşen 540 bin trafik kazasının azalmasını ve milli servete daha ciddi anlamda katkı için psikoteknik merkezleri kuruluyor.

Roder

basında alg psikoteknik roderKarayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre. Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren sürücülerin ‘bedeni' ve ‘psikoteknik' açıdan sağlıklı olduklarını gösteren raporları her 5 yılda bir almaları zorunlu.

Ancak bu belgeleri alması gereken en az 2,5 - 3 milyon sürücüden şu ana kadar sadece 100 bini aldı. Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, yayınladığı bir genelgeyle süreyi uzatsa da söz konusu raporları bir an önce almakta yarar var.

Meslekder (Mesleki Eğitim Verenler Derneği)

alg 33BASIN DUYURUSU
Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasına girmesinde önemli faktörlerden biri olarak kabul gören eğitim alanında Avrupa Birliği uyum sürecinde Mesleki Eğitim daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.

Türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasına girmesinde önemli faktörlerden biri olarak kabul gören eğitim alanında Avrupa Birliği uyum sürecinde Mesleki Eğitim daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Bu konuda öncü çalışmalarda bulunan ve Ulaştırma Sektörünü Mesleki Eğitim kapsamında gelişmeye yönelik uygulamalarla güçlendirmeyi hedefleyen Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Yönetmelikler çerçevesinde Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yetki Belgesi sahibi kurumların çoğunluğu ile kurulan Mesleki Eğitim Verenler Derneği, kısa adı MESLEKDER, 04 Şubat 2008 tarihinde tüzel kişiliğini kazanmıştır.

Taşımacılar.com

taşımacılarMESLEKDER Yönetim Kurulu, Derneğin kuruluşundaki hedeflerini anlatmak amacıyla Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın'ı makamında ziyaret etti.

Kent Haberde / ALG

Polis Haberde / ALG

Sürücüye Psikoteknik Muayene 2008-11-13 10:31 Türkiye'de trafik kazalarını önlemek için karayollarında yük ve yolcu taşımacılığı yapanlarla yapılan denetimlerde alkol ve hız ihlali yapan sürücülere Türkiye'de trafik kazalarını önlemek için karayollarında yük ve yolcu taşımacılığı yapanlarla yapılan denetimlerde alkol ve hız ihlali yapan sürücülere psikoteknik değerlendirme testine girip yeterlilik raporu alınması şartı getirilmesine karşın özel araç sürücülerine bu şartın getirilmemesi trafikteki can ve mal kayıplarını da bereberinde getiriyor.

ALG Psikoteknik

ALG Psikoteknik Cihazı
Türkiye'de en yaygın
kullanılan test cihazıdır.
Özel merkezlerde 94 adet
Bayilerimizde 46 adet
TSK da 68 adet
A.B.B. EGO 4 adet
tir.

%100 MİLLİ üretim,
%100 Türk sürücü
norm'u ile geliştirilmiş
tek cihazdır ve
Yeni yönetmeliğe
%100 uygun
Test cihazı dır.

facebook resim

Sorular ve Ayrıntılar

Bu web sayfasının bütün hakları saklıdır.
İzinsiz kopyalanamaz. 2007 ©